Budowa strony za pomocą kreatora Presence Builder

Budowa strony za pomocą kreatora Presence Builder –
dobry czy zły pomysł?

Nie jest tajemnicą, że dobrze zrobiona strona internetowa to klucz do internetowego sukcesu. Jednak zbudowanie takiej strony to już zupełnie inna, trudna do opowiedzenia bajka. Te wszystkie linijki kodu, klasy i funkcje, jakie należy uwzględniać w jej budowie nie są zadaniem dla laika czy nawet amatora, który liznął trochę kodowania i HTML/PHP, ale dla doświadczonego webmastera z wieloletnim stażem. Aby strona www spełniała swoją funkcję prawidłowo, musi być nie tylko przystępna i funkcjonalna. Musi też charakteryzować się konkretnymi cechami i zgodnością ze wszystkimi standardami przeglądarek czy wyszukiwarek Google.

Najważniejsze cechy to:
  • szybkie ładowanie
  • przejrzysty układ graficzny
  • łatwość obsługi

Z drugiej strony, o ile niegdyś strony internetowe były luksusem dostępnym dla nielicznych – dzisiaj są wręcz obowiązkiem dla każdej osoby, która w jakikolwiek sposób chce zaznaczyć swoją obecność w wirtualnej rzeczywistości. Jednak, strona internetowa nie może sobie pozwolić na jakiekolwiek, nawet najmniejsze niedociągnięcia, przede wszystkim jeśli ma charakter komercyjny.

Kreatory stron internetowych – odpowiedź na potrzeby?

W związku z powyższym, a przede wszystkim z coraz większym ogólnym zapotrzebowaniem na strony internetowe, na rynku zaczęły się pojawiać oprogramowania w pakietach hostingowych jakimi są specjalne kreatory strony www. Bardzo dobrym przykładem jest serwer IDHosting.pl, który oferuje kreator Presence Builder.

Budowa strony za pomocą kreatora Presence Builder – dobry czy zły pomysł?

Dzięki takim rozwiązaniom kreatora Presence Builder, użytkownik może w sposób intuicyjny, za pomocą kilku kliknięć i ramek graficznych ustawić:

  • layout (czyli wygląd strony)
  • grafikę/zdjęcia
  • treść

To kreator zajmuje się całym technicznym aspektem strony internetowej. Oznacza to, iż podążając za ruchami osób podejmujących się tego zadania, pisze kod strony i dokonuje implementacji. Jak się okazuje owe rozwiązanie ma równie sporo zwolenników, co przeciwników. Ważne jest więc samemu rozsądzić osobiście czy to jest coś, co nas zadowala, czy jeśli chodzi o tworzenie strony internetowej wymagamy czegoś więcej. Niżej wymienione mocne i słabe strony kreatorów powinny ułatwić ten osąd. Zacznijmy od „ciemnej strony mocy”.

Kreatory stron internetowych – jakie są ich słabe strony?

Minus #1 Brak swobody

Jednym z największych i najbardziej irytujących webmasterów minusów związanych z kreatorami stron www są niewątpliwie narzucane przez nich ograniczenia. W porządku – można dowolnie wybrać layout, który nam się podoba i na początku zdaje się idealnie wpisywać w wizję stronę, ale problem pojawia się gdy chcemy coś zmienić czy zmodyfikować. Kreator strony internetowej nie zapewnia nam takiej możliwości. Oczywiście można dodać jakieś dodatkowe okno na stronie, ale uwaga – tylko tam gdzie twórca oprogramowania pozwala na to w swoich założeniach. Ten brak swobody jest jednym z najczęstszych powodów tego, że jeśli ktoś planuje bardziej ambitne projekty stron www, nie będzie mógł korzystać przy nich z kreatora.

Minus #2 Błędy w implementacji

Choć mogłoby się wydawać, że automatyczna implementacja kodu przez system jest genialnym rozwiązaniem, który pozwala na błyskawiczne postawienie strony okazuje się, że w realnym świecie nie wygląda to już tak gładko. Z poziomu kodu bowiem powstają liczne luki w kreatorach. Generują błędy, co dodatkowo bardzo cieszy hakerów, którzy wykorzystują nagminnie ich obecność. Jeśli więc komuś zależy na naprawdę bezpiecznej stronie – kreatory znów niestety nie będą tym rozwiązaniem, po jakie należy sięgnąć.

Minus #3 Kwestia ceny

Owszem, są na rynku darmowe kreatory, ale zwykle bardzo ubogie w opcje. Alternatywą są te płatne, ale zwykle firmy je oferujące narzucają abonament, który rzadko kiedy jest przyjazny dla kieszeni. Jeszcze jednym minusem darmowych wersji kreatorów jest fakt, iż można w nich natknąć się na sporo niechcianych reklam.

Są to podstawowe słabe strony kreatorów, które mogą zniechęcić do skorzystania z nich przy budowie strony www. Spójrzmy teraz na plusy – bo jak się okazuje tych też jest kilka.

Kreatory stron internetowych – jakie są ich mocne strony?

Plus #1 Ekonomiczne rozwiązanie

Chociaż tak jak wspominaliśmy powyżej – niektóre opcje są płatne, to jednak większość kreatorów jest darmowych bądź w niskiej cenie. Można znaleźć ciekawe rozwiązanie już za kilka dolarów. Czasem trzeba doliczyć do tego koszt związany z pomocą specjalisty. Jednak zwykle zdaje się to być bardziej ekonomiczną opcją niż postawienie strony od zera poza szablonem.

Plus #2 Szybka realizacja

Jeśli komuś zależy na naprawdę szybkim postawieniu strony, to kreator zdaje się być najlepszym rozwiązaniem. Pomija się w ten sposób sporo czasochłonnych etapów stawiania strony w tradycyjny sposób, a przede wszystkim oszczędzimy sobie:

  • przygotowania projektu graficznego
  • zakodowania szablonów HTML+CSS+JS.

Kreator zdaje się być dobrym rozwiązaniem na określone koncepcje, gdy uda się komuś znaleźć skórkę odpowiadającą idealnie na tę koncepcje. Potem trzeba już tylko skorzystać z gotowych elementów, ale oczywiście nie zapominając o przetestowaniu przed udostępnieniem strony na zewnątrz.

Plus #3 Prostota wykonania

Kreatory powstały po to, by każdy miał możliwość szybkiego i skutecznego stworzenia strony z gotowych elementów i tak jest. Czasem też dodatkowym walorem jest to, że podstawową funkcjonalność wybranych szablonów można poszerzyć o kompatybilne z nimi moduły i pluginy. Ta intuicyjność i łatwość obsługi pozwala na skorzystanie z tych możliwości nawet osobom nie będącym web developerami.

Plus #4 Duża dostępność

Każdego dnia pojawiają się nowe szablony, a twórcy dbają o ich dostępność i różnorodność. Dzięki temu, każdy jest w stanie szybko znaleźć taki produkt, który w co najmniej dużym stopniu spełnia jego oczekiwania, szablon który będzie dobrą alternatywą dla całkowicie indywidualnie tworzonej wizji.

Podsumowanie kreatora Presence Builder – dobry czy zły pomysł?

Kreator Presence Builder ma sporo wad, ale i całą gamę zalet. Ostatecznie wybór zależy od tego, jakie ma się oczekiwania względem strony. Są jednak na rynku również rozwiązania, które tak samo jak kreator, nie wymagają specjalistycznej wiedzy programistycznej. Mimo wszystko pozwalają na większą kontrolę nad tworzonym projektem. Jeśli zależy nam na w pełni profesjonalnych możliwościach, ale prostej obsłudze oraz braku ograniczeń, znacznie lepszym rozwiązaniem jest CMS WordPress.

Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej, to pod linkiem https://jakzrobicstrone.net.pl/wordpress/strona-na-wordpressie/ znajdują się wyczerpujące informacje o tym, jak wybrać hosting i postawić swoją pierwsza stronę na WP. Warto zapoznać się z poradnikiem i osobiście wybrać opcję najlepiej dopasowaną do swoich potrzeb.