Jak wybrać dobrą nazwę domeny?

Nazwa domeny to coś więcej niż jeden adres. To jest Twoja wizytówka, Twoja firma i Twoja tożsamość online. Dlatego nazwa domeny musi być tym, co chcesz przekazać. Ułatwia rozpoznawanie, musi być łatwa do zapamiętania i musi stanowić dumną reprezentację Ciebie i Twojej marki. Przykładami takich domen są Amazon.com czy Apple.com.

Podstawa, czyli czym jest nazwa domeny?

Nazwa domeny jest to po prostu informacja wskazująca na to, jak Twoja witryna będzie rozpoznawalna online, niezależnie od tego, jaką stronę internetową posiadasz. Jest to unikalny adres Twojej witryny i będzie on Twój, dopóki będziesz za niego opłacać roczną opłatę. Użytkownicy, którzy znają Twoją domenę, znaną pod kątem adresu URL mogą po prostu wpisać ją w pasku adresu do przeglądarki i tym sposobem przejść do Twojej strony. Inni będą mogli odkryć ją poprzez wyszukiwarki takie jak Google czy Bing.

Jak wybrać dobrą nazwę domeny – Wskazówki

Unikatowa nazwa

Przede wszystkim pamiętaj, że bez względu na to co przyjdzie Ci do głowy należy sprawdzić, czy ta nazwa jest dostępna. Korzystając z wyszukiwarki, takiej jak Google znajdziesz strony pozwalające na sprawdzanie wolnych domen – wyszukaj proponowany blog lub nazwę witryny. Czy Twoje wyszukiwanie wyświetla wszystkie witryny o podobnych nazwach? Jeśli tak, spróbuj innej. Nadanie swojej stronie internetowej nazwy, która jest podobna do innych już istniejących witryn, jest pierwszym krokiem do porażki. Nie należy również wybierać nazw, które mają postać mnogą lub są błędnie pisane w istniejących witrynach.

Burza mózgów

Wybierz co najmniej pięć słów lub fraz, które opisują kluczowe tematy Twojej witryny. Zapisz je, a następnie wymieszaj i dopasuj słowa, aby utworzyć możliwe nazwy domen. Wybierz tą, która brzmi dobrze i będzie łatwa do zapamiętania.

Najlepiej zacząć od wypisania dziesięciu nazw. Pierwsze trzy są łatwe. Korzystając ze zarysowanego powyżej opisu, wybierz najlepszy typ z listy i będziesz na dobrej drodze. Nie obawiaj się zapytać znajomych, co o tym sądzą i która z domen przez ciebie wymyślonych podoba się im najbardziej. To najlepszy sposób na wybranie nazwy domeny!

Jak wybrać dobrą nazwę domeny

Łatwe zapisywanie

Jeśli musisz wielokrotnie wpisać nazwę domeny, aby ją zrozumieć, to nie zadziała. Niech będzie to najprostsze jak tylko to możliwe, w końcu nikt nie powinien mieć problemu z wpisywaniem tej nazwy w pasku adresu lub w polu wyszukiwania.

Dlaczego prostota jest ważna? Ponieważ nie chcesz, aby Twoi przyszli użytkownicy błędnie wpisywali nazwę i zostali skierowani do innej witryny. Klasycznym przykładem jest popularna witryna mediów społecznościowych, Flickr.com, wprowadzona w 2005 roku. Cztery lata później firma musiała nabyć Flicker.com za dużą sumę pieniędzy, aby przekierować wielu użytkowników, którzy błędnie wpisali jej nazwę. Jeśli zdecydujesz się na taką dziwną pisownię, upewnij się, że dostępne są również powszechne błędy w pisowni, dzięki czemu można je zarejestrować i przekierować użytkowników do głównej domeny.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *