WordPress to wszechstronny system zarządzania treścią (CMS), który z powodzeniem można używać zarówno do tworzenia prostego bloga, jak i w pełni funkcjonalnych stron internetowych. Pozwala na to masa wtyczek, duża ilość szablonów graficznych do wyboru i równie spora społeczność rozwijająca ten CMS. Specjalnie dla Was przygotowaliśmy instrukcję “Jak zrobić stronę w WordPress”.

Największą zaletą systemu WordPress jest jednak jego intuicyjność – łatwość użytkowania oraz wystarczająca elastyczność, by ze stroną internetową postawioną na tym CMS zrobić niemal wszystko czego się zapragnie. To główny powód, dla którego WordPress zyskał tak dużą popularność. Według ostatnich badań WordPress zasila 22,5% wszystkich stron internetowych. Natomiast poradniki WordPress jak stworzyć stronę są jednym z najczęściej wyszukiwanych haseł.

Ze względu na jego silne zalety, wiele renomowanych marek używa WordPress do zasilania swoich stron internetowych – stosują go tacy światowi potentaci jak między innymi: Sony, Disney, czy LinkedIn.

 

Zanim postawisz stronę, wybierz hosting!

Często pomijany hosting jest jednym z kluczowych elementów każdej udanej strony internetowej. Wybór najlepszego hostingu dla strony WordPress, dostosowanego do Twoich potrzeb może:

  • poprawić SEO,
  • zwiększyć sprzedaż (w przypadku stron komercyjnych).

Dostępne są różne typy hostingu WordPress – jeśli szukasz przewodnika zajrzyj na https://jakzrobicstrone.net.pl/krok-1-wybor-serwera-www-i-rejestracja-domeny/ – ta strona pomoże Ci wybrać najlepszy hosting WordPress dla Twojej witryny.

 

Jak wykonać stronę w WordPress? Poprawna instalacja

W celu poprawnego zainstalowania WordPressa mamy do wyboru dwa rozwiązania: ręczna instalacja lub z poziomu panelu IDHosting.

Decydując się na serwer oraz rejestrację domeny w IDHosting, otrzymasz zupełnie za darmo możliwość szybkiej instalacji i konfiguracji systemu WordPress na własnej domenie. Poniżej poradnik, jak krok po kroku zbudować stronę opartą na WordPressie za pomocą modułu szybkiej instalacji.

Krok 1 – zaloguj się do panelu IDHosting

Po zarejestrowaniu serwera i domeny (jeżeli jeszcze tego nie zrobiłeś, sprawdź poradnik rejestracji serwera i domeny), na podany e-mail powinny przyjść dane dostępowe do panelu administracyjnego.

Krok 2 – instalacja WordPressa

Po zalogowaniu się do panelu i wybraniu sekcji Strony WWW i domeny, kliknij przycisk Zainstaluj aplikacje.

jak zrobić stronę w wordpress

Z listy dostępnych aplikacji, wybieramy WordPress i klikamy Instaluj.

kreator stron, tworzenie stron, strony internetowe

Po kilku sekundach instalacja WordPress dobiegnie końca. Cały proces zostanie zakończony poprzez wyświetlenie komunikatu z danymi dostępowymi do WordPressa. Zapisz te dane. Masz również możliwość zmiany hasła do konta.

WordPress został zainstalowany. W celu przejścia do systemu, wpisz w wyszukiwarkę internetową:

TUPODAJNAZWESWOJEJDOMENY.pl/wp-login

I podaj dane, które wygenerował system.

Do zarządzania nową witryną, jeśli chcesz możesz również przejść z poziomu panelu IDHosting. Wówczas system przeniesie Cię do panelu administracyjnego WordPress bez konieczności logowania.

To wszystko – dzięki kilku kliknięciom zainstalowaliśmy WordPressa. Teraz możesz przejść do dalszej konfiguracji strony i do dodawania własnej treści za pomocą panelu CMS!

 

Konfiguracja WordPress

W tym poradniku postanowiliśmy zebrać porady, które sprawią że konfiguracja WordPressa będzie łatwa i szybka tuż po instalacji. Zatem zacznijmy!

Krok 1 – architektura linków

Domyślna architektura linków w WP nie jest czytelna ani przyjazna dla SEO (optymalizacja pod wyszukiwarki internetowe). Dlatego pierwsze kroki po przejściu do panelu administracyjnego WP należy skierować do sekcji Ustawienia > Bezpośrednie odnośniki.

konfiguracja wordpressa

Zmieniamy ustawienie z Prosty na Nazwa wpisu. Dzięki temu zamiast linków z parametrami liczbowymi, nasz WP będzie wyświetlał linki przyjazne dla internautów i przeglądarek.

Krok 2 – tytułu strony

Aby skonfigurować tytuł i podtytuł strony, należy udać się do sekcji Ustawienia > Ogólne. W tej sekcji możemy również włączyć lub wyłączyć rejestrację nowych użytkowników oraz zmienić strefę czasową i język witryny.

Krok 3 – czytanie i indeksacja strony w wyszukiwarkach

W sekcji Ustawienia > Czytanie mamy możliwość ustawienia opcji związanych z wyświetlaniem ilości postów/wpisów na danej stronie bądź włączenia wyświetlania strony statycznej jako strony głównej. Ważniejszą opcją jest jednak ustawienie indeksacji witryny. Domyślnie indeksacja jest włączona (oznacza to, że strona nie blokuje dostępu do treści dla robotów wyszukiwarek internetowych typu Google, Yahoo czy Bing).

Opcja ta jest przydatna, gdy chcemy zablokować roboty indeksujące na czas budowy strony. Trzeba jedynie pamiętać, by po skończonej pracy nad stroną udostępnić indeksację.

Krok 4 – komentowanie

Przechodząc na stronę Ustawienia > Dyskusja mamy możliwość włączenia, wyłączenia lub ograniczenia możliwości komentowania wpisów i stron przez odwiedzających internautów.

Krok 5 – usunięcie powitalnego komentarza, wpisu i strony

WordPress dla nowo zainstalowanej strony automatycznie dodaje powitalny komentarz, słynny wpis “Witaj świecie” a także przykładową stronę. Oczywiście wpisy te będziesz mógł ręcznie usunąć.

Aby usunąć wpis, wystarczy przejść do zakładki Wpisy > Wszystkie wpisy, wybrać post i przenieść go do kosza. Pod tym postem WP dodaje przykładowy komentarz i w chwili usunięcia wpisu, komentarz również wyląduje w koszu – nie musimy się nim zajmować.

Zostaje usunięcie przykładowej strony. Przechodzimy do sekcji Strony > Wszystkie strony i postępujemy analogicznie, jak z wpisem – odnajdujemy przykładową stronę i przenosimy ją do kosza.

Krok 6 – menu i widgety

Krok ten nie zawsze zaliczamy do podstawowej konfiguracji WordPress. Przed ustawieniem menu i widgetów polecamy wybrać motyw, na którym nasza strona internetowa będzie się opierać (wybór i instalacja motywów została opisana w poradniku Jak zainstalować motyw WordPress). Każdy szablon inaczej wyświetla menu oraz widgety – niektóre motywy pozwalają na ustawienie kilku typów menu (górne, główne, stopka etc.) oraz kilku sekcji sidebarów, gdzie możemy umieścić widgety – inne szablony natomiast w ogóle nie operują na widgetach, pozwalając jedynie na ustawienie jednego menu.

Gdy będziemy mieli wybrany motyw, możemy zająć się ustawieniami menu i sekcją widget.

Aby skonfigurować menu, należy udać się do sekcji Wygląd > Menu.

W oknie ustawień tworzymy nowe menu i dodajemy do niego stworzone strony. Do menu można dodawać także wpisy, kategorie i inne odnośniki. Na koniec wybieramy lokalizację menu (czyli miejsce, gdzie menu ma być wyświetlone). Nasz motyw pozwala na wybór między czterema lokalizacjami menu.

Po ustawieniu wybranych opcji klikamy Zapisz menu.

Na koniec zajmijmy się widgetami. Przechodzimy do sekcji Wygląd > Widgety. Naszym oczom ukaże się sekcja ustawień – po lewej stronie znajdują się dostępne do wykorzystania widgety, a po prawej sekcje na stronie, do których możemy je dodać. Zarówno rodzaj widgetów oraz sekcje zależą od tego, jaki wybraliśmy motyw. Oczywiście możemy instalować dodatkowe widgety z poziomu wtyczek do WordPress.

Aby aktywować widget w wybranej sekcji, wystarczy przeciągnąć go w wybrane miejsce. Załóżmy, że chcemy wyświetlić widget z najnowszymi wpisami w bocznym prawym panelu. W tym celu chwytamy za wybrany widget i przenosimy go do sekcji po prawej.

blog

Po przeniesieniu uruchomi się menu ustawień – określamy, ile wpisów ma wyświetlać dany widget i klikamy Zapisz. Od teraz widget jest wyświetlany na naszej stronie w wybranym miejscu.

To wszystko – podstawowa konfiguracja strony na WordPress za nami. Nie było zbyt trudno, prawda? 🙂