Jak powiązać domeny z serwerem?
Liczne poradniki w sieci zachęcają użytkowników do samodzielnego tworzenia stron www. Dzięki samouczkom można w łatwy i przede wszystkim darmowy sposób stworzyć swoją stronę www. Jeżeli już mamy stworzony projekt serwisu, wybraną domenę i zakupiony serwer musimy połączyć elementy w całość. Jest to niezbędny proces, aby można było korzystać z witryny.
System WordPress to jeden z najpopularniejszych darmowych systemów zarządzania treścią, który umożliwia laikom prowadzenie swojej strony www, bloga. Jednak aby strona www spełniała swą funkcję WordPress musi zostać zainstalowany na serwerze, a witryna powinna posiadać domenę, którą należy połączyć z serwerem. Mimo, że brzmi to skomplikowanie, wcale nie jest trudne. Dodanie domeny do serwera sprawia, że treść witryny zamieszczonej na serwerze jest widoczna pod wybranym adresem www.
Domena a serwer
Wydawałoby się, że odpowiedź na pytanie jak powiązać domeny z serwerem jest prosta, jednak nie dla wszystkich. Bardzo często chcąc zaoszczędzić na kosztach profesjonalnych usług tworzenia witryny www drobni przedsiębiorcy i amatorzy planują uruchomić samodzielnie serwis www.
Aby to uczynić bez wątpienia trzeba posiadać domenę oraz hosting. Usługi te mogą być niezależne lub też wykupione w jednej firmie. Często posiadamy serwer u innego dostawcy niż domenę, wymaga to konfiguracji, synchronizacji. Niestety każdy hostingodawca ma własny panel obsługi klienta i może się on różnić, dlatego trudno jest wskazać uniwersalny sposób połączenia dla wszystkich serwerów. Bez względu na to czy domenę zamówiliśmy u hostingodawcy czy gdziekolwiek indziej musimy połączyć serwer z domeną. Wygodnym rozwiązaniem jest zakup domeny wraz z serwerem, jednak nie jest to konieczne.
Delegacja domeny – DNS
Aby strona internetowa mogła działać niezbędne jest ustawienie poprawnych adresów DNS. Aktualne adresy DNS uzyskasz zawsze od swojego obecnego dostawcy hostingu. Adresy należy zaktualizować w panelu rejestratora domeny. Po zmianie adresów DNS, propagacja może potrwać do 24h, jednak zazwyczaj proces ten trwa znacznie krócej. Propagacja to proces w którym informacja o tym na jaki adres IP serwera przeglądarki mają kierować zapytania zostaje rozesłana do wszystkich serwerów DNS.
Dodanie domeny w panelu zarządzania serwerem
Niestety ustawienie DNS to nie wszystko. W dalszym ciągu nasza strona nie będzie powiązana z serwerem dopóki nie dodamy domeny w panelu zarządzania serwerem. Dostawcy usług używają równych paneli do zarządzania serwerem, dlatego proces dodawania domeny może różnić się w zależności od wersji używanego panelu. Na szczęście hostingodawcy dostarczają instrukcje dotyczące dodania domeny w panelu którego używają. W razie problemów mamy do dyspozycji pomoc Google jak też pomoc techniczną hostingodawcy.
Opcje dodatkowe
Jeśli o serwerach i stronach internetowych wiemy co nieco więcej, potrzebujemy szczególnej konfiguracji, możemy to zrobić wybierając kolejno opcje udostępniane w panelu klienta serwera. Opcji zarządzania domeną jest sporo. Poza podstawową funkcją przypisania domeny do serwera możemy również ustawić szereg opcjonalnych funkcji jak przekierowanie poczty e-mail z domeny, czy też możliwością dodawania subdomen i wiele innych. Są to opcje dodatkowe i polecane bardziej zaawansowanym użytkownikom.
Najczęstszy problem
Niestety nie zawsze wszystko idzie gładko i w związku z tym warto przygotować się na ewentualność wystąpienia błędów. Najczęstszym problemem technicznym jest próba uruchomienia strony natychmiast po zmianie adresów DNS i dodaniu domeny do panelu. Należy pamiętać o tym, że propagacja adresów DNS może potrwać do 24h. W tym czasie strona może być niedostępna. Jest to normalna procedura, której nie można przyspieszyć.