Jak wyłączyć automatyczną aktualizację WordPressa

Automatyczna aktualizacja w WordPress ma swoje wady i zalety. Czasem może nastręczyć więcej problemów niżeli korzyści. Z jednej strony nie musimy pamiętać o aktualizacji. Z drugiej nie każda aktualizacja jest warta jej wykonania. Co więcej, jej wdrożenie może spowodować nieoczekiwane błędy i problemy techniczne strony. Zdecydowanie bezpieczniej jest mieć kontrole nad aktualizacjami WP. Zatem jak wyłączyć automatyczną aktualizację WordPressa?

Uniknij katastrofy dzięki ręcznej opcji zablokowania aktualizacji

WordPress ma to do siebie iż jeśli nie wyłączymy aktualizacji będzie się aktualizować bez naszej wiedzy, automatycznie. Przed dokonaniem aktualizacji warto wykonać kopię zapasową. Na wszelki wypadek, gdyby coś poszło nie tak i aktualizacja nie była kompatybilna z zainstalowanymi wtyczkami, spowodowała nieoczekiwane błędy itp. Aby zablokować proces automatyzacji należy zainstalować dedykowaną wtyczkę WP Disable Update WordPress. Jest ona dostępna w repozytorium  bezpłatnie. Wtyczka pozwala na rozbudowaną konfigurację aktualizacji. Można za jej pomocą wyłączyć zupełnie aktualizacje lub ustawić pewne warunki, pod którymi aktualizacja będzie możliwa. To nie jedyna wtyczka umożliwiająca ręczne ustawienia aktualizacji. Również wtyczka Update Control umożliwia wprowadzenie ograniczeń aktualizacji WP.

Jak wyłączyć automatyczną aktualizację WordPressa

Jak wyłączyć automatyczną aktualizację WordPressa – Opcja dla zaawansowanych

Jeśli nie ufasz wtyczkom WP, a do tego masz wiedzę programisty, orientujesz się w plikach PHP warto dokonać blokady aktualizacji w pliku wp-config.php. Należy być ostrożnym we wprowadzaniu zmian w tymże pliku, jeśli jesteśmy laikami. Warto też dodać, że w zmianach tego typu rzadko pomaga pomoc techniczna hostingodawcy, na którą szereg osób liczy podejmując się modyfikacji plików na serwerze FTP. Plik ten znajdziemy właśnie w katalogu instalacyjnym na serwerze FTP. Komendę AUTOMATIC_UPDATER_DISABLED wystarczy jako false by aktualizacje zostały wstrzymane. To co istotne to fakt iż blokada dotyczy jedynie WordPressa nie zaś aktualizacji motywów, skórek i wtyczek. By zarządzać ich aktualizacjami warto skorzystać z dodatkowych wtyczek ustawiając warunki aktualizacji. Jeśli jednak chcesz to zrobić w kodzie WP można zmienić wartości następująco w pliku functions.php:

add_filter( ‘auto_update_plugin’ , ‘__return_false’ );

To samo zrobić można z aktualizacjami motywów:
add_filter( ‘auto_update_theme’ , ‘__return_false’ );

Nie tylko dla laików

Instalacja wtyczek „aktualizacyjnych” to rozwiązanie nie tylko dla laików. Pozwalają one na skrupulatne ustawienia na przykład wysłania informacji mailowej o dostępnej aktualizacji, powiadomień autoryzacji do aktualizacji i wiele innych opcji usprawniających zarządzanie WP. To bez wątpienia wygodne rozwiązanie sprzyjające bezpieczeństwu WP. Należy podkreślić iż sama aktualizacja WordPress nie jest zła a nawet wskazana, jednak automatyka w przypadku tego procesu niekoniecznie popłaca.