Hosting, serwer, domena internetowa – co to jest?

Wielu użytkowników Internetu ma problemy ze sprecyzowaniem czym tak naprawdę jest hosting, serwer, domena internetowa. W rzeczywistości są to zupełnie różne „rzeczy” aczkolwiek bardzo mocno ze sobą związane.

Domena internetowa czyli element adresu DNS

hosting

Domena internetowa to tylko i wyłącznie nazwa – nic ponad to. Każdy serwer w sieci ma przypisany swój unikalny adres IP, którego format jest mało przyjazny dla człowieka. Dlatego został wymyślony system DNS, który pozwala zamienić łatwą do zapamiętania nazwę na adres IP za pomocą, którego dogadują się między sobą urządzenia w sieci. Dzięki temu możemy wpisać w przeglądarce adres google.pl zamiast 216.58.209.163.

Hosting, który upraszczając również możemy nazwać serwerem to fizyczne miejsce w którym znajduje się nasza strona www oraz poczta elektroniczna. Usługa ta charakteryzuje się wieloma parametrami takimi jak pojemność, transfer miesięczny, ilość obsługiwanych domen, skrzynek pocztowych, które należy odpowiednio dobrać do naszej strony internetowej.

Podsumowując aby nasza strona była widoczna w Internecie musimy mieć hosting na którym przechowamy jej dane oraz domenę pod którą będzie można ją wyszukać w sieci.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *