Dlaczego warto posiadać dedykowany adres IP na hostingu

Zanim odpowiemy na pytanie dlaczego warto mieć dedykowany adres IP na hostingu, warto zastanowić się co to jest dedykowany adres IP. Jak się okazuje adres IP to obecnie towar deficytowy. Chociażby z powodu tego, iż baza adresów IP się kurczy, warto go posiadać.

Po co mi adres IP?

IP to identyfikator cyfrowy, tzw. protokół internetowy za pośrednictwem którego łączymy się z Internetem. Jeśli chodzi o witrynę, adres IP identyfikuje witrynę i jej zawartość. Mając dedykowany adres IP możemy nim posłużyć się zamiennie z domeną. Pieczę nad pulą adresów IP sprawuje Internet Assigned Numbers Authority (IANA). Rosnące zapotrzebowanie na połączenie z Internetem determinuje zmiany w obszarze IP. Przybywa użytkowników i stron www, co za tym idzie pula adresów IP staje się zasobem luksusowym i pożądanym.

Dedykowany adres IP na hostingu

Nie każdy może adres posiadać, obecnie w Europie mamy szanse pozyskać własny adres IP jedynie z tzw. puli recyklingowej. Dotyczy to IP statycznego, bowiem IP dynamiczny zmienia się w podsieci po każdym połączeniu z siecią. Kupując usługę hostingu dla swojej witryny mamy opcję wyboru dedykowanego hostingu i IP oraz hostingu współdzielonego. W drugim przypadku również adres IP jest współdzielony z innymi użytkownikami. W praktyce oznacza, iż z tego samego IP korzysta wiele domen, ma to przełożenie na bezpieczeństwo strony, jak i jej pozycję w Google. Reputacja adresu IP zależna jest nie tylko od nas, ale od wszystkich korzystających z danego IP. Również odpowiedzialność za podejmowane działania jest zbiorowa. Wystarczy, że jeden z użytkowników będzie działał negatywnie, konsekwencje mogą być daleko idące dla każdej domeny korzystającej ze wspólnego IP. To najlepsza odpowiedź na pytanie po co nam własne IP.

Dedykowany adres IP na hostingu

Własny adres

Dedykowany adres IP ułatwia pozycjonowanie i zapewnia wysoki stopień bezpieczeństwa w kontekście reputacji, narażenia na ataki hakerskie, trafienia na czarną listę itd. Daje on swobodę działania i samodzielność w decydowaniu o swojej witrynie. Ma to również znaczenie dla poczty mailowej. Adres IP jest wtedy przypisany do domen na danym hostingu, nie musimy posiadać osobnych adresów dla każdej domeny, chodzi jednak o to by wpływu na nasze IP nie miały osoby trzecie. Niestety z uwagi na topniejące zasoby adresów IP, za dedykowany adres trzeba więcej zapłacić. Z tego powodu większość użytkowników decyduje się na serwer i adres IP współdzielone. Pewnym rozwiązaniem jest korzystanie ze wspólnego IP przez grono zaufanych użytkowników, którzy nie są anonimowi, a działania ich mają ten sam cel. Niestety i takie działania maja pewne ograniczenia i mogą powodować problemy całkowicie nieświadomie.

Wśród zalet osobistego IP jest nie tylko możliwość korzystania z witryny bez domeny, ale także lepsza reputacja nadawcy e-mail, eliminując uznanie nadawcy za spamera. Dodatkowo odnotowuje się wyższą skuteczność mailingów wysyłanych z dedykowanego IP. Filtry antyspamowe nie przechwytują wówczas newsletterów jako spamu. Kolejną zaletą dedykowanego adresu IP jest możliwość zainstalowania własnego certyfikatu SSL. Innymi słowy własny adres IP to wiarygodność w sieci, o którą coraz trudniej.