Kiedy połączenie nie jest bezpieczne? Czy potrzebuję certyfikat SSL?

Kiedy połączenie nie jest bezpieczne? Czy potrzebuję certyfikat SSL?

Bezpieczeństwo w sieci to istotna cecha jaką winna wyróżniać się strona internetowa. Gwarantuje ją certyfikat SSL, jednak samo posiadanie certyfikatu to nie wszystko, musi być on jeszcze należycie wdrożony. Zdarza się, iż mimo posiadania certyfikatu SSL witryna zgłasza komunikat iż połączenie nie jest bezpieczne. Wskazuje to na błędy przy jego wdrożeniu.

Bezpieczne połączenie

Nie każde połączenie z witryną jest bezpieczne, co jednak nie oznacza iż każde połączenie niezabezpieczone odpowiednim certyfikatem jest niebezpieczne dla użytkownika. Certyfikat bezpieczeństwa zapobiega przekierowaniu połączenia, przechwyceniu danych użytkownika i potwierdza, iż adres witryny którą przeglądamy należy do określonego właściciela. Innymi słowy strona posiadająca certyfikat jest bezpieczna.

Powszechność certyfikatów bezpieczeństwa sprawia, iż nawet prywatne strony, blogi go posiadają. W przypadku witryn firmowych zaleca się zakup co najmniej podstawowego certyfikatu SSL. Nie są to wysokie koszty, a z pewnością wpływają na popularność witryny. Komunikat o niezaufanym połączeniu zawsze wywołuje u użytkownika obawy, nie zawsze słuszne ale jednak. Co za tym idzie warto jest zadbać o bezpieczeństwo w internecie swojej witrynie.

Certyfikat SSL – dla kogo?

Certyfikat SSL to nie tylko prestiż dla strony www, ale przede wszystkim bezpieczeństwo dla jej użytkownika. Wbrew pozorom wielu internautów zwraca uwagę na to czy ich połączenie z witryną jest chronione. Zakupy w sieci, zakładanie kont, komentowanie itp. wymagają zabezpieczenia danych. Z pewnością więcej użytkowników zdecyduje się na aktywność w witrynie chronionej certyfikatem bezpieczeństwa SSL niż w witrynie niezabezpieczonej.Kiedy połączenie nie jest bezpieczne? Czy potrzebuję certyfikat SSL?

Jeżeli prowadzisz serwis wymagający od użytkowników udostępnienia ich danych, czy też oferujesz płatności online za zakupione przedmioty powinieneś zadbać o ich bezpieczeństwo. Certyfikat SSL w witrynie widoczny jest poprzez kłódkę w pasku adresu oraz oznaczenie https://. Mimo to certyfikat certyfikatowi nie jest równy.

Również i poziom zabezpieczeń może być różny i zależy on od wniesionej opłaty i dokonanych czynności. Koszty roczne posiadania certyfikatu SSL wahają się od kilkudziesięciu do kilkuset złotych. W zależności od tego czy certyfikat kupujemy w firmie zewnętrznej czy u hostingodawcy ceny mogą być niższe w pakiecie usług wraz z serwerem, domeną itp.

Poziom bezpieczeństwa

W zależności od tego co nasza strona oferuje, jakie dane przetwarza wymaga szerszej ochrony i zabezpieczenia. Jeżeli chodzi jedynie o przeglądanie witryny wystarczy nam podstawowy certyfikat bezpieczeństwa, który wskazuje na weryfikację właściciela witryny. Natomiast jeśli chodzi o zabezpieczenie sprzedaży internetowej poprzez szyfrowanie danych, dwuetapowy protokół zabezpieczeń połączenia z serwerem warto jest zainwestować w pełny pakiet bezpieczeństwa. Podkreślić należy, iż poza faktycznym zabezpieczeniem przed kradzieżą danych, włamaniem i wyciekiem danych certyfikat wpływa również pozytywnie na pozycjonowanie witryny i wizerunek w sieci. Dzięki certyfikatowi możesz zdobyć większe zaufanie oraz zwiększyć sprzedaż i aktywność na stronie.

Wdrożenie certyfikatu SSL

Jeśli już zdecydujemy się na certyfikat SSL należy go jeszcze wdrożyć. Wiele firm wspiera swoich klientów w tym procesie oferując samouczki jak wdrożyć certyfikat bezpieczeństwa poprawnie. Niestety mimo iż jest to czynność pozornie łatwa, to zdarzają się błędy. Powodują one niepokojące sygnały dla użytkowników witryny. Błąd wdrożenia protokołu bezpieczeństwa może skutkować wyświetlaniem się komunikatu o niebezpiecznym połączeniu.

By uniknąć tego typu błędu warto trzymać się wskazówek instalacji certyfikatu SSL. Przede wszystkim pamiętać należy o stworzeniu odnośnika przekierowania z adresu http na https, by zarówno użytkownicy jak i roboty Google nie trafiały na wersję bez certyfikatu jako duplikat witryny. By sprawdzić czy certyfikat SSL został poprawnie wdrożony można skorzystać z takich narzędzi jak SSL Checker. Po wpisaniu adresu domeny zostanie przedstawiony raport z działania certyfikatu. Wspomóc on może w poprawie działania certyfikatu jak i naprawie i identyfikacji ewentualnych błędów wdrożenia.