Kupowanie domen na giełdzie staje się coraz bardziej popularne. Niestety proceder ten jest równie wygodny co niebezpieczny. Niesie bowiem ze sobą spore ryzyko nabycia domeny o złej przeszłości. Może wydawać się, że nie ma znaczenia do kogo wcześniej domena należała i do jakich celów była wykorzystywana. Tymczasem okazuje się, że jest to niezmiernie ważne. Nie ze wszystkich miejsc w sieci można zapisy o domenie usunąć, często trudno je w ogóle zidentyfikować co jeszcze bardziej utrudnia zatarcie śladów przeszłości domeny. Z tego względu najlepiej jest korzystać z domen z rynku pierwotnego, nigdy nie używanych lub kupując domenę z pewnego źródła.
Kupowanie domen na giełdzie – Zanim kupisz sprawdź
Podobnie jak kupując samochód sprawdzamy jego stan faktyczny rzeczywisty, aktualny jak i historie napraw, właścicieli poprzednich itp., również domenę warto sprawdzić, gdzie była hostingowana, jaką ma historię, czy była pozycjonowana i na jakie słowa kluczowe, do kogo należała. Narzędziem idealnym do sprawdzenia jest WHOIS,. Dzięki niemu możemy poznać pełną historię zmian w obszarze domeny. Oprócz stanu właścicielskiego warto sprawdzić, czy domena nie jest zgłoszona na listę SPAM. Można zrobić łatwo i zupełnie za darmo korzystają z właściwych narzędzi internetowych.
Bywa, że podobnie jak używany samochód czy mieszkanie, również domena wymaga poprawy, remontu w zakresie pozycjonowania, katalogowania. Zakup z giełdy domen ma swoje wady i zalety. Czasem domena ma już swoją pozycje i możemy na niej zyskać. Może to wiązać się z wyższą jej ceną w której zawarta jest wypracowana pozycja. Czasem może zachodzić sytuacja całkowicie przeciwna, iż z uwagi na niechlubną przeszłość domena jest sprzedawana za bezcen. Bądź z uwagi na trudność w pozycjonowaniu, nieudolne jego próby, będzie wymagała inwestycji zanim zacznie przynosić korzyści.
Inne pułapki
Oprócz wątpliwej przeszłości domeny mogą nas czekać pułapki czysto finansowe. Zakup domeny wyjątkowo tanio winien skłonić nas do zapoznania się ze szczegółami warunków zakupu. Bowiem może zawierać koszty dodatkowe jak chociażby za przeniesienie domeny do innego rejestratora, opłat za edycję w katalogach WHOIS lub RDAP. Czasem, by cena za domenę obowiązywała niezbędny jest zakup rozszerzony w pakiecie z hostingiem czy innymi domenami. Tym samym zawsze czytajmy warunki zakupu usługi. Również okres na jaki kupujemy domenę i dokładnie od kogo, gdyż giełda rządzi się innymi prawami niżeli rejestratorzy domen.
Zakupy domeny a konkurencja
Jeśli trafiliśmy na domenę, która się nam spodobała, jej historia jest idealna a cena atrakcyjna wydaje się, że już nic nas nie może zaskoczyć. Tymczasem warto sprawdzić domeny łudząco podobne do wybranej. Odkryjemy konkurencję z jaką przychodzi się nam zmierzyć przy pozycjonowaniu. Czasem to właśnie z tego powodu użytkownicy wystawiają domenę na sprzedaż. Zdarza się też, że z powodu konkurencji trafiamy na giełdę. Wybór domeny jakiej szukamy nie zawsze jest kwestią kreatywności, czasem to nic innego jak walka z konkurencją. Wykupując domeny podobne do już posiadanej firmowej mamy szansę wyeliminować konkurencję.