Pobieranie i instalacja motywu WordPress

Nie trzeba być programistą czy webmasterem by stworzyć stronę WWW opartą na WordPress. Dzięki licznym motywom, które są gotowymi szablonami strony z tym zadaniem jest w stanie poradzić sobie każdy. Jeśli instalacja motywu WordPress zostanie zakończona wystarczy wypełnić szablon treścią oraz własnymi zdjęciami, a także multimediami, by strona była gotowa do funkcjonowania w wersji ostatecznej. Szeroka galeria szablonów pomaga wybrać zarówno stosowny układ strony, jak i grafikę oraz design szaty graficznej.

Pobieranie motywu WordPress

Instalacja WordPressa to dopiero początek drogi w projektowaniu i wykonaniu strony internetowej. Należy jeszcze system WordPress uzupełnić, rozbudować o właściwe wtyczki poprawiające funkcjonalność witryny, będące odpowiedzią na indywidualne potrzeby naszej strony. Zanim jednak zajmiemy się udoskonalaniem witryny niezbędne jest pobranie motywu, wybór szablonu strony. Nie jest to łatwa sprawa, aby strona była atrakcyjna, estetyczna, przejrzysta i funkcjonalna starannie należy dopasować jej elementy i kompozycję nie tylko treści ale i kolorystyki. W Internecie gotowych szablonów witryn dla WP jest bardzo dużo, zdecydowana większość jest bezpłatna. Jest zatem w czym wybierać. Zaletą szablonów jest możliwość ich modyfikacji. To właśnie dzięki tym możliwościom system CMS jakim jest WordPress jest tak popularny i lubiany.

Bezpośrednia instalacja motywu WordPress

W Internecie dostępne są szablony WP zarówno na stronach komercyjnych jak i na forach, czy blogach, gdzie szablony są do pobrania bezpłatnie. Wiele szablonów jest do siebie podobnych z pozoru, różnią się jednak funkcjonalnościami. Instalację można przeprowadzić na kilka sposobów.  Przede wszystkim można pobrać motyw i go zainstalować bezpośrednio w panelu WP. Sposób ten jest podobny do instalacji wtyczek. Wśród motywów wybierać możemy w repozytorium WP. Wystarczy w panelu administracji wybrać Wygląd a następnie zakładkę Motywy. Kiedy zdecydujemy się na któryś motyw klikamy Dodaj nowy. W tym miejscu mamy dostęp do kilku tysięcy motywów, które można filtrować względem głównych cech, przeznaczenia, tematu wiodącego. Możemy również filtrować najnowsze motywy. Konkretny motyw instalujemy poprzez kliknięcie w Zainstaluj. By aktywować pobrany motyw musimy kliknąć ikonę Włącz widoczną w zakładce Motywy.

instalacja motywu WordPress

Instalacja motywu – drugi sposób

Innym sposobem instalacji jest dokonanie instalacji w formie archiwum .zip. To sposób rezerwowany przede wszystkim dla motywów spoza, niedostępnych w repozytorium WP. Instalując motyw pobrany w sieci ryzykujemy, gdyż nie wiemy czy będzie się dobrze ładował, modyfikował itd. Jeśli jednak pobierzemy motyw z dobrymi opiniami minimalizujemy ryzyko błędu. Należy przejść do panelu administracji wybrać Wygląd i Motywy. Kolejno klikamy Dodaj nowy pomijając dostępną listę klikamy Wyślij motyw na serwer. Wówczas pojawi się komunikat „Jeżeli posiadasz motyw w formacie .zip, możesz zainstalować go poprzez wysłanie go na serwer za pośrednictwem tej strony.”. Kolejno wybieramy przycisk „Wybierz plik” i wskazujemy archiwum „.zip” z motywem, który pobraliśmy z sieci, a następnie klikamy „Zainstaluj”. Zwykle trzeba chwile poczekać na załadowanie się motywu. Kiedy pobieranie/wysyłanie ulegnie zakończeniu WP z automatu przechwyci nasz motyw i go zainstaluje. Wystarczy wówczas, podobnie jak w pierwszym sposobie, aktywować szablon klikając Włącz.

Podsumowanie

Będąc początkującym użytkownikiem z ostrożności warto wybrać motyw z WP, jednak jeśli mamy określone oczekiwania warto poszukać szablonów w sieci lub wręcz zlecić autorskie wykonanie motywu przez agencję kreatywną itd. Warto pamiętać iż dodać do WP można wiele motywów, nie musimy ograniczać się do jednego. W razie potrzeby możemy aktywować inny motyw z listy już zainstalowanych. Sam WordPress wychodząc na przeciw potrzebom użytkowników tworzy ranking popularności motywów na podstawie ilości ich instalacji w danym okresie. Do rankingu są uwzględniane nie tylko te firmowane przez WP, nie tylko darmowe motywy ale i komercyjne. Wybierając motyw musimy wziąć pod uwagę jego wydolność, a głównie wydajność hostingu. Im bardziej skomplikowany motyw, tym potrzebuje on większej ilości pamięci operacyjnej.