Aktualizacja linków po migracji WordPressa

Migracja WordPressa jest jak najbardziej możliwa, jednak z uwagi na konieczność aktualizacji wszystkich jego elementów, w tym linków wydaje się skomplikowana i ryzykowna. Niestety nie każdy jest w stanie dokonać migracji pomyślnie własnymi siłami. Wymagana jest nie tylko wiedza, ale przede wszystkim doświadczenie. W dzisiejszym artykule opisujemy jak powinna przebiegać aktualizacja linków po migracji WordPressa.

Ostrożność w migracji

Istnieje kilka metod migracji WordPressa, które implikują rozmaite problemy związane z aktualizacją linków. Niestety, często strona po wykonaniu migracji nie działa poprawnie, niektóre elementy nie wyświetlają się lub pokazują się błędnie. Dotyczy to zwłaszcza multimediów. Poleca się do migracji używanie wtyczek WP takich jak Duplicator czy Updraft Plus. Instrukcje migracji wydają się proste, jednak w rzeczywistości wiele zależy od wielkości i konstrukcji strony www.

W drodze kopii plików nie wszystko może się udać. Czasem ręcznie trzeba zmienić zapisy w linkach, poprawić rozszerzenia plików itp. Odnośniki zawarte na stronie mogą nie działać bez kosmetycznych zmian. Jeśli wiemy potencjalnie co i gdzie zmienić nie jest to problem, gorzej gdy kompletnie nie wiemy co należy ewentualnie zmienić, aby strona z powrotem działała poprawnie na nowym serwerze. Dlatego też pewniejszym sposobem migracji jest ręczne przekopiowanie plików strony za pośrednictwem FTP.

Aktualizacja linków po migracji wordpressa – Zagrożenia migracyjne

WordPress sam tworzy szereg linków wewnętrznych, które po migracji na inny serwer mogą być uszkodzone. W efekcie strona będzie zgłaszać błąd 401. By wiedzieć, które linki należy poprawić warto jest witrynę przeskanować xenu by sprawdzić które odnośniki wymagają zmian. Warto zwrócić uwagę iż problem ten dotyczy zmiany domeny. Jeśli natomiast chodzi jedynie o zmianę serwera problem może w ogóle nie występować. Poza aktualizacją linków może dojść do niekompatybilności w zakresie php. Nowy serwer może posiada zaktualizowaną wersję php przez co skopiowana baza nie będzie działać poprawnie z niezaktualizowanymi wtyczkami WP lub silnikiem WP. Tym samym strona wymaga adaptacji w nowym miejscu. Nie zawsze na takie zmiany jesteśmy przygotowani. Jeśli nie potrafimy sobie dać rady samodzielnie z naprawą strony warto skorzystać ze wsparcia technicznego hostingodawcy lub też powierzyć prace nad migracją wyspecjalizowanej firmie. Bardzo często na etapie zakupu serwera mamy możliwość uzyskania w cenie usługi migracji serwera.

aktualizacja linków po migracji wordpressa

Diagnoza problemów

Gdy wystąpią problemy po migracji warto sprawdzić kilka potencjalnie najczęstszych błędów, które możemy sami poprawić. Przede wszystkim należy sprawdzić czy domena kieruje na nowy właściwy hosting. Rekordy DNS muszą kierować do serwera na którym umieszczone są pliki bazy danych witryny. Treść rekordów DNS wskazuje nowy hostingodawca po zakupie usługi hostingowej. Dostępna jest również w pomocy hostingodawcy, zwykle pod hasłem DNS. Jeśli wraz ze zmianą serwera uległa zmianie domena, wówczas konieczna jest zmiana adresu URL w ustawieniach ogólnych WP. To jednak za mało. Baza danych MySQL wymaga sprawdzenia i zmiany starych odnośników do serwera na nowe. Wystarczy zainstalować wtyczkę Bette Search Replace i w polu search for wpisać stary adres strony a w polu replace for nowy adres. Po kliknięciu w run search/replace automatycznie adresy te zostaną poprawione.

Gdy problemy nie ustają

Pomimo wykonania podstawowych zmian strona może zawierać błędy, wówczas należy wygenerować .htaccess. Ponowne wygenerowanie przywraca pierwotne ustawienia eliminując błąd 500 na podstronach WP. Można również .htaccess edytować w panelu klienta ftp, niemniej by wiedzieć co na co poprawić konieczna jest wiedza o danych jakie widniały na starym serwerze, gdy strona poprawnie działała. Innym trwałym problemem migracyjnym jest błąd połączenia z bazą danych. Często problem tkwi w tym że nowa baza inaczej się nazywa, ma inną nazwę użytkownika i hasłoo. Wówczas należy sprawdzić czy plik wp-config.php zawiera nowe dane do bazy MySQL.