Hosting płatny czy darmowy – wady i zalety

Do prowadzenia strony www w Internecie, bez względu na jej rozbudowanie i treść, przeznaczenie niezbędny jest hosting. Do wyboru mamy hosting darmowy oraz odpłatny. Każdy jego rodzaj ma swoje wady i zalety. Jeżeli planujemy rozbudowę serwisu lub na starcie tworzymy skomplikowany serwis z wieloma usługami, odbiorcami i stosunkowo dużym ruchem warto rozważyć płatny hosting. Jeżeli jednak zaczynamy od domowej strony typu wizytówka, bloga itp. bez zamiaru osiągania milionowej oglądalności, darmowy hosting może być dobrym wyborem. W dalszej części artykułu odpowiadamy szerzej na pytanie hosting płatny czy darmowy.

Rozeznanie w oczekiwaniach wobec serwera

Banalnie łatwo jest rozeznać oferty hostingodawców, którzy prezentują swoją ofertę pakietów hostingowych wraz z cenami i wyszczególnieniem proponowanych usług w cenie hostingu. O wiele trudniej jest ocenić własne oczekiwania wobec hostingu. Najczęściej nie wiemy ile przestrzeni serwera nam będzie konieczne do poprawnego i niezakłóconego działania witryny. Podobnie jest z określeniem oczekiwań wobec usług dodatkowych takich jak pomoc techniczna, ilość maili, przedłużenie umowy, ewentualna migracja czy back-up. Dlatego też jeszcze przed wyborem konkretnej firmy hostingodawcy kluczowe jest określenie własnych potrzeb, oczekiwań wobec hostingu a następnie porównanie ofert hostingu darmowego i odpłatnego z własna listą wymagań. Wówczas o wiele prościej będzie podjąć decyzję który rodzaj hostingu wybrać.

hosting płatny czy darmowy

Hosting płatny czy darmowy – konfrontacja

Darmowy hosting to konieczność zaakceptowania wyświetleń reklam na naszej witrynie, które są swego rodzaju rekompensatą na bezpłatne udostepnienie serwera. Niestety nieodpłatny serwer to często niewielka przestrzeń serwera, a ponadto konieczność współdzielenia jej z innymi użytkownikami. To może wpływać na niebezpieczeństwo trafienia witryny na czarną listę spamu, narażenie na ataki hakerskie, włamania itp. Minusem darmowego hostingu jest bez wątpienia brak stabilności serwera. Objawia się to problemami z wyświetleniem strony, przerwami w działaniu serwera, rozmaitymi awariami.

W przypadku opłaty abonamentowej hostingodawca nie może pozwolić sobie na przypadkowe działanie serwerów. Tym samym dba o ich zabezpieczenie, ciągłość i niezawodność działania, a zwłaszcza o szybkość odpowiedzi.  Prócz tego w przypadku płatnych hostingów usługa zwykle dotyczy pakietu, w skład którego otrzymujemy gwarancję pomocy technicznej, usługi dodatkowe jak automatyczny back-up w określonych interwałach czasowych itp. Istotną zaletą odpłatnego hostingu jest brak reklam widocznych na naszej stronie, co również wpływa na renomę naszej witryny. Użytkownicy z łatwością rozróżnią czy nasza strona korzysta z płatnego czy darmowego hostingu.

Biorąc pod uwagę rozmaite promocje na hosting i niskie ceny za usługi hostingowe wydaje się bezcelowym korzystanie z darmowych hostingów. Jeżeli potrzebujemy hosting tylko na stronę firmową lub blog nie musimy inwestować sporych sum w serwer dedykowany. Wystarczy nam podstawowy pakiet hostingowy, bardzo często oferowany za złotówkę na rok. Wybierając odpłatny hosting otrzymujemy szereg premii w kontekście pozycjonowania naszego serwisu www. Korzystając z certyfikatu SSL oferowanego w pakiecie hostingowym możemy poprawić ranking naszej strony.